X Konkurs Filmów Amatorskich już za nami. Są świetne filmy!

Konkurs Filmowy

30 października w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach odbył się jubileuszowy X Powiatowy Konkurs Filmu Amatorskiego. Organizatorem imprezy był Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach i Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach, natomiast Patronem finansowym było Starostwo Powiatowe w Radomiu.

W Konkursie wzięła udział młodzież mieszkająca na terenie powiatu radomskiego, ale najwięcej uczestników zgłosiło się z samych Pionek. Jurorzy w składzie: Anna Lipska, Michał Grosiak i Justyna Plachta spośród ponad 20 zgłoszonych filmów wyróżniło 9, które prezentowało najwyższy poziom.

Michał Grosiak powiedział zgromadzonej publiczności: „Poziom tegorocznych filmów był wysoki i równy, dlatego jurorzy nie mieli łatwego zadania. Bardzo często zdarzało się, że nagroda Grand Prix Konkursu znacząco odstawała poziomem od pozostałych filmów. W tym roku było inaczej.”

Zwycięzcą został Jakub Wierzbicki z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej, który nakręcił film pt. „Przepraszam” opowiadający o bohaterce, która na co dzień przez swój fizyczny defekt, zmaga się z akceptacją w społeczeństwie. Film został zrealizowany bardzo sprawnie, z elementami zaskoczenia i przepięknym zakończeniem, którego emocjonalność odbila się na widowni.

Jurorzy uznali, że przyznają aż, dwa pierwsze miejsca w Konkursie. Te należały do Kacpra Wołka z Liceum im. dr-a Tytusa Chałubińskiego za film „Futurae” oraz Kamila Siwczyka za film „Raperzy XXI wieku”. To dwa bardzo różne w swojej tematyce i realizacji filmy. Pierwszy jest sentymentalnym filmowym listem młodego autora do siebie samego w przyszłości, zobrazowanym pięknymi ujęciami trafnie oddającymi emocje wieku dorastania. Drugi to parodia tendencji zachodzących aktualnie w popkulturze internetowej. Bohaterem filmu jest znany w środowisku raper, który wraz z kolegą tworzą i wydają w internecie twórczość niewysokich lotów, co nie przeszkadza im pozyskiwać wielotysięczną rzeszę internetowych fanów.

Uczestnicy otrzymali pamiętkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Radomiu.
Ogromne podziękowania należą się opiekunom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w pomoc młodzieży przy ich projektach.

Gratulujemy wszystkim i życzymy kolejnych sukcesów na zawodowych ścieżkach kariery!

Poniżej pełna lista twórców nagrodzonych i wyróżnionych:

Grand Prix Kuba Wierzbicki za film „Przepraszam” L.O. w Pionkach
I miejsce Kacper Wołek za film „Futrae” L.O. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu
ex aequo I miejsce Kamil Siwczyk „Raperzy XXI wieku” CKZiU w Pionkach
II miejsce Klaudia Chojnacka „Puszka Pandory” Zespół Szkół im. j. Śniadeckiego
III miejsce Paweł Wierzbicki za film „Me” L.O. w Pionkach
I wyróżnienie Kamil Siwczyk za film „Patrz pod nogi” CKZiU w Pionkach
II wyróżnienie Karolina Polak „Bulimia, choroba która zabija.” PSP nr 1
III wyróżnienie Natalia Łakomska „Przyjaciółka” CKZiU w Pionkach
Wyróżnienie specjalne Jan Wdowski „Stulecie Niepodległości Polski”

Najlepsze filmy można obejrzeć Tutaj