Pracownie ekspresji kulturalnej

W Pracowniach ekspresji kulturalnej prowadzone są warsztaty artystyczne: kreatywne, teatralne, rękodzielnicze, plenery rysunku i malarstwa, zajęcia filmu amatorskiego, amatorskie zespoły muzyczno-wokalne oraz inne działania odpowiadające na zapotrzebowanie mieszkańców Pionek i okolic.  Inicjowane są działania formalnych oraz nieformalnych grup
i zespołów artystycznych. W chwili obecnej pod patronatem Centrum Aktywności Lokalnej działają:

  • Zespół Artystyczny „Kontrast”
  • Zespół Artystyczny „Promyk Nadziei”
  • Chór kameralny „Gaudete”
  • Amatorska Grupa Kabaretowa  „AGAT”
  • Grupa filmowa CAL

Aby zapoznać się z ofertą warsztatów CAL prowadzonych przez instruktorów i pracowników Centrum – zapraszamy do zakładki: WARSZTATY.


Członkowie Grupy Filmowej CAL wzięli udział w 8. edycji festiwalu Ogólnopolskie  Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu. Pod okiem wybitnych specjalistów z branży filmowej realizowali filmy i spełniali swoje marzenia.

wszyscy

KAMERALNE LATO to prężnie rozwijająca się impreza przyciągająca coraz więcej sympatyków filmu. Główny organizatorem jest Stowarzyszenie FILMFORUM oraz Instytut KOSMOPOLIS. Od dwóch lat do głównych Partnerów dołączyła Komenda Wojewódzka Policji. Pierwsza edycja Kameralnego Lata odbyła się w 2008 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach.

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe to Konkursy Filmowe (Konkurs etiud studenckich, Konkurs Kina Niezależnego oraz Konkurs Filmów Odrzutowych Hyde Park), warsztaty filmowe, liczne pokazy specjalne w tym plenerowe oraz wykłady prowadzone przez wybitnych znawców sztuki filmu.

Nasi warsztatowicze dołączyli do innych przyjezdnych z całej Polski uczestników warsztatów. Cała grupa została podzielona na dwie niezależne od siebie ekipy, które przez siedem dni pod okiem specjalistów realizowała filmy.
Tegorocznymi opiekunami grup warsztatowych zostali reżyserka Barbara Białowąs i reżyser Rafael Lewandowski.

str4

Młodzi adepci sztuki filmowej rozpoczęli swoje szkolenia od wykładów na temat pisania scenariusza oraz reżyserii filmowej. Już pierwszego dnia festiwali odbyli kilkugodzinne spotkanie ze swoimi opiekunami by wspólnie napisać scenariusze krótkich etiud filmowych.
Kolejny dzień to spotkanie ze scenografią filmową. Pracownicy Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych poprowadzili ciekawe warsztaty. Uczestnicy wykorzystując swoje umiejętności plastyczne przygotowali ciekawe prace.

fb11

We wtorek już od rana warsztatowicze rozpoczęli prace prace na planie filmowym.Poranne zajęcia odbyły się w Pionkach w Centrum Aktywności Lokalnej. Podstawy z realizacji obrazu przedstawił student Warszawskiej Szkoły Filmowej Krystian Dulewicz. Po południu młodzież realizowała dużą scenę filmową z pomocą Oddziałów Specjalnych Policji oraz znanej aktorki Anny Muchy. Było bardzo emocjonalnie i efektownie.

 

fbstr10                                           IMG_4084
We środę trwały zdjęcia do etiud filmowych, ale w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu odbył się wykład Anny Muchy. Czwartek przyniósł kontynuację zdjęć do etiud. Po południu wykład dała Anna Wydra (producentka nominowana do Oscara za film „Królik po Berlińsku”).

str2str3                                        gazetka1

W czwartek przyszedł wreszcie czas na montaż etiud. Wykład na ten temat dał Rafał Listopad (zmontował takie filmy jak: „Katyń” czy „Czarny czwartek”. Godziny spędzone przed monitorami komputerów w ciasnych pokojach hotelowych przyniosły wymierne efekty.

IMG_4091 IMG_4272                                         IMG_4353

Ostatniego dnia Festiwalu w sobotę była okazja posłuchać wykładu znanego aktora Lesława Żurka oraz klasyka reżyserii polskiej Janusza Zaorskiego.

str1str

 

Wieczorem w radomskim kinie Helios nastąpiła uroczysta gala kończąca Festiwal. Na Gali wręczono nagrody wszystkim laureatom Konkursów Filmowych, a warsztatowicze otrzymali podziękowania i certyfikaty za swoją ciężką tygodniową pracę. Oba filmy zostały zaprezentowane podczas uroczystości. Publiczność była zachwycona. Filmy można obejrzeć poniżej.

str7 to ten adrian                                             IMG_4213

 

Nasi warsztatowicze wystąpili w składzie:

etiuda: „Opus magnum”
Patrycja Kacperczyk – skrypt
Mateusz Palka – kierownictwo planu, zdjęcia
Kacper Borowiecki – zdjęcia

etiuda: „Andżela”

Ewelina Purwin – aktorka (główna rola)
Adrian Majewski – aktor (główna rola)

Wszystkim gratulujemy i oczekujemy następnych wspaniałych projektów!

 

podziel się z innymi –Share on FacebookShare on Google+Email this to someoneTweet about this on TwitterPrint this page