Obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej

30 sierpnia - 1 września 2019

Burmistrz Miasta Pionki Robert Kowalczyk
serdecznie zaprasza na uroczyste obchody
80 rocznicy wybuchu II wojny światowej

Główne uroczystości rozpoczną się 1 września o godz. 17:00 na Cmentarzu Nowym w Pionkach. W części patriotycznej zostanie odczytany apel pamięci, po którym przedstawiciele lokalnych władz, związki i stowarzyszenia kombatanckie oraz zaproszeni goście złożą wieńce i kwiaty na „Górce Zasłużonych”, gdzie pochowani są harcerze i partyzanci polegli podczas II wojny światowej. Następnie odprawiona zostanie Polowa Msza Święta w intencji bohaterów, którzy oddali swoje życie w obronie Rzeczypospolitej. Uroczystości uświetni swoją obecnością asysta wojskowa – kompania honorowa z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu oraz Orkiestra Wojskowa z Radomia.

Chcielibyśmy zachęcić wszystkich mieszkańców, aby w tym dniu włączyli się do obchodów zarówno poprzez uczestnictwo w uroczystościach jak też przez uhonorowanie ofiar II wojny światowej przez zapalenie symbolicznego znicza lub złożenia kwiatów w miejscach pamięci znajdujących się w naszym mieście. Zapraszamy mieszkańców Pionek do odwiedzania pomników:
– pomnik upamiętniający poległych pracowników Państwowej Wytwórni Prochu przy ul. Zakładowej – brama „Pronitu”,
– pomnik Gloria Victis przy ul. Zwoleńskiej
– pomnik poległych w parku miejskim, naprzeciw Urzędu Miasta Pionki
oraz tablic:
– tablica upamiętniająca nauczycieli tajnego nauczania na placu szkolnym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
– tablica upamiętniająca żołnierzy Armii Krajowej w kościele św. Barbary.

W godz. 14:30 -16:30 przy pomnikach wystawiona będzie harcerska warta honorowa, a mieszkańcy odwiedzający w tym czasie pomniki otrzymają patriotyczną kokardę jako symbol pamięci o poległych rodakach. W uroczystościach aktywnie będą uczestniczyć również członkowie Stowarzyszenia Patriotyczne Pionki, którym serdecznie dziękujemy za pomoc.

Zapraszamy Państwa do udziału w wydarzeniach, które odbędą się w dniach poprzedzających rocznicę wybuchu II wojny światowej. Jest to spektakl teatralny oraz projekcja filmu, które opowiadają o losach miejscowych bohaterów zaangażowanych w walkę w obronie ojczyzny,, których losy wpisują się w ogólnonarodową walkę z okupantem.

30 sierpnia o godz.: 17:00 zapraszamy do Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach na projekcję filmu „Maria”, który opowiada o najaktywniejszym żołnierzu AK walczącym podczas okupacji na terenach Puszczy Kozienickiej – Ignacym Pisarskim. Film w reżyserii Jarosława Szczypiora. Wstęp na film jest bezpłatny.

31 sierpnia o godz.: 17:00 zapraszamy do Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach na spektakl teatralny „Gloria Victis”, który przybliża historię miejscowego bohatera, młodego partyzanta – Adasia Guzala. Spektakl powstał w ramach warsztatów teatralnych, odbywających się w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach, a objęty został patronatem Narodowego Teatru Starego w Krakowie i Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej. Występuje w nim młodzież z Pionek. Spektakl wyreżyserował Radosław B. Maciąg. Wstęp na przedstawienie jest bezpłatny.

Tegoroczne uroczystości organizowane w Pionkach zostały objęte patronatem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i umieszczone w ogólnopolskim kalendarzu wydarzeń obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej, który zamieszczony jest pod adresem www.muzeum1939.pl/80rocznica.

Zapraszamy Państwa serdecznie do aktywnego udziału we wszystkich wydarzeniach organizowanych w Pionkach. Mamy nadzieję, że hołd poległym w czasie II wojny światowej odda wielu mieszkańców naszego miasta, a pamięć o tych tragicznych wydarzeniach będzie przekazywana młodszym pokoleniom.

Organizatorzy: Urząd Miasta Pionki, Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach
Partnerzy: Stowarzyszenie Patriotyczne Pionki, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej Okręg Staropolski
Patronat: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku