Izba Regionalna „Czarna Płyta”

W Centrum Aktywności Lokalnej została utworzona Izba Czarnej Płyty, gdzie zgromadzono pamiątki z czasów, kiedy w Pionkach istniała największa tłocznia płyt gramofonowych w naszym kraju. Przez ponad trzy dekady (w latach 1957-1991) produkowała płyty gramofonowe dla odbiorców muzycznych w całej Polsce.


Oglądając zgromadzone eksponaty możemy cofnąć się do czasów, kiedy charakterystyczne logo tłoczni płyt gramofonowych „Pronit” oraz stylizowany słowik były rozpoznawalne w całym kraju i kojarzone z Pionkami.


W Izbie Czarnej Płyty można zobaczyć min. kolekcję: starych płyt (winylowych oraz szelakowych), metalowych pozytywów oraz negatywów płyt, pocztówek dźwiękowych i gramofonów.

Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach prowadzi społeczną zbiórkę pod hasłem „Rozkręćmy razem czarną płytę”. W ramach akcji prowadzonej przez CAL ekspozycja wzbogaca się o kolejne eksponaty, które do tego czasu stały zapomniane na strychach i w piwnicach.

Uroczyste otwarcie Izby nastąpiło 16 kwietnia 2016 r., podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki z Czarnego Krążka. Honorowy patronat nad festiwalem objął Andrzej Piaseczny, a gościem specjalnym był Tomasz Szwed – artyści pochodzący z Pionek.

Podczas II edycji festiwalu na naszej scenie wystąpił legendarny zespół „Trubadurzy”.

Ogólnopolski Festiwal Piosenki z Czarnego Krążka ma na celu promocję talentów wokalnych i popularyzację muzyki rozrywkowej zapisanej na płycie winylowej produkowanej m.in. w Zakładach Chemicznych „Pronit” w latach świetności nośnika – między 1957 a 1990 rokiem.

Formuła konkursu wokalnego to otwarte przesłuchania konkursowe prowadzone podczas pierwszego dnia festiwalu. Dzień drugi to uroczysta gala, podczas której następuje wręczenie nagród. Można wysłuchać koncertu laureatów oraz zaproszonego artysty.

Dzięki utworzeniu Izby Czarnej Płyty udało się ocalić od zapomnienia nie tylko przedmioty, ale również pamięć o barwnej historii Pionek.

Serdecznie zapraszamy do Centrum Aktywności Lokalnej. Izbę Czarnej Płyty można zwiedzać codziennie w (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00, w soboty i niedziele podczas wydarzeń organizowanych w CAL-u). W przypadku grup zorganizowanych prosimy o rezerwację terminu pod nr tel. 48 377 70 51.