Galeria Sztuki „Tworzywo”

Obecnie w ofercie mamy kolejną wystawę, której termin zbliża się wielkimi krokami. Już 25 marca o godzinie 18:00. odbędzie się u nas wernisaż wystawy Marcina Lutki.

Pan Marcin zaczął tworzyć zaczął od 1985 roku – głównie rzeźbę i płaskorzeźbę w drewnie. Początkowo zajmował się wyłącznie tematyką sakralną i ludową. Z czasem jego prace nabrały świeckiego wyrazu. Przedstawiały motywy roślinne, zwierzęce, ale również ludzkie postacie. W 2002 roku, kiedy pierwszy raz brał udział w Jarmarku Sztuki Ludowej w Iłży, poznał znanego wówczas i cenionego w środowisku twórców ludowych rzeźbiarza z Kozienic – Grzegorza Szewczyka. Znajomość ta zaowocowała długoletnią współpracą, Grzegorz stał się dla Marcina mistrzem i nauczycielem. Pod jego kierunkiem rozwinął swoją twórczość, a jego pomocne wskazówki stały się motywacją do dalszej pracy, a także do regularnego udziału w plenerach rzeźbiarskich, wystawach, Jarmarkach Sztuki Ludowej czy jarmarkach ginących zawodów odbywających się w regionie radomskim.
Pod koniec 2013 roku pan Marcin wrócił do malarstwa i rysunku tuszem.

Wystawa, którą organizujemy w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach, będzie wystawą prac rzeźbiarskich. Będzie ja można oglądać do końca kwietnia tego roku.

 

Od początku działania Centrum Aktywności Lokalnej zajmujemy się wystawiennictwem, niestety Galeria „Tworzywo” długo nie miała swojego stałego pomieszczenia. Tak jak pisaliśmy wcześniej, naszą Galerię postanowiliśmy zlokalizować w pięknej, zabytkowej klatce schodowej, której wejście znajduje się na zewnątrz budynku, przy dolnym tarasie obok kawiarni. Zachowały się tam unikatowe posadzki z 1928 r. Industrialna czysta przestrzeń w połączeniu z historycznym rysem budynku i jego detalami stworzy twórczy klimat dla prezentowania dzieł sztuki. Nazwa odnosi się do początków istnienia budynku jako realizacji zainicjowanej przez Państwową Wytwórnię Prochu i Materiałów Kruszących, w późniejszych latach przemianowaną na Zakłady Tworzyw Sztucznych „Pronit” oraz oczywiście do procesu twórczego, jaki jest udziałem każdego artysty. Jest to duże dobrze doświetlone pomieszczenie, dlatego postanowiliśmy wykorzystać je właśnie w celach wystawienniczych. W 2016 roku dokonaliśmy gruntownego remontu tego pomieszczenia.
Do tej pory w nowym pomieszczeniu odbyły się dwie wystawy:
21 października 2016 roku miał miejsce wernisaż pokonkursowej wystawy „Inspiracja płynie z tradycji” który była okazją do oficjalnego otwarcia Galerii „Tworzywo” , oraz wystawa „Anioły – nowe życie starej deski” pani Marty Sokół. Tę ostania można było oglądać przez cały styczeń 2017 roku, a wernisaż odbył się 29 stycznia 2016 roku. W planach mamy kolejne, ciekawe wystawy.

 

podziel się z innymi –Share on FacebookShare on Google+Email this to someoneTweet about this on TwitterPrint this page